Porady

Historia kieliszka do szampana

Posted On 28 listopada, 2020 at 2:57 pm by / No Comments

Kiedy pojawia się temat szampana, często towarzyszy mu rozmowa na temat tego, które szkło i jego kształt najlepiej pasują do wina musującego. Ewolucja kieliszków do szampana jest znacznie bardziej złożona i historycznie znacząca, niż mógłbyś przypuszczać.

Szampan Powstanie


Szampan, choć nie do końca taki, jaki znamy dzisiaj, po raz pierwszy przybył do Anglii w 1670 roku i szybko zajął czołową pozycję na pułkach trunków Karola II.

Wkrótce potem, bo w 1674 roku, wynalezienie szkła ołowiowego przez George’a Ravenscrofta na zawsze zmieniło sztukę szklarską. Odkrycie Ravenscrofta było możliwe tylko dzięki zastosowaniu wyższych temperatur w piecach, osiągniętym przez opalane węglem (w przeciwieństwie do pieców opalanych drewnem). Miałoby to oczywiście wiele zmienić w procesie wytwarzania szklanych produktów.

Znaczenie szkła ołowiowego


Szkło ołowiowe utorowało drogę dla nowych technik produkcji. Po pierwsze, producenci szkła mogli dłużej pracować z materiałem w stanie zmiękczonym. Pozwoliło także na uwolnienie szkła od uwięzionych pęcherzyków powietrza, charakterystycznych dla wcześniejszych wyrobów ze szkła angielskiego i czeskiego.

Po drugie, rzemieślnicy zyskali większą swobodę: mogli elastyczniej operować miękkim szkłem oraz używać technik cięcia i trawienia, które mogłyby rozbić szkło sodowe, poprzednik szkła ołowiowego. Kolejną zaletą było to, że szkło ołowiowe mogło być wiele cieńsze, pozostając mocne, co zwiększało jego użyteczność.

Wartości estetycznych nadaje fakt, że zawartość tlenku ołowiu w nowym szkle sprawiło, że ​​było ono bardziej refrakcyjne niż jego odpowiednik na bazie sody. To magiczne załamywanie światła doprowadziło ludzi do określenia szkła ołowiowego jako kryształu.

Pierwsze kieliszki do szampana


Podobnie jak w przypadku innych współczesnych mód, konsumpcja szampana szybko przeniosła się z boiska do wyższych sfer. Jednak w pierwszych dniach szampana nie było kieliszków specjalnie przygotowanych do jego spożycia. Ponieważ był to alkoholowy napój gazowany, zwykle spożywany z tych samych szklankach co piwo i cydr. Szklane kieliszki miały proste, krótkie łodygi i okrągłe miseczki w kształcie lejka.

Po 1830 roku kieliszek do szampana pojawił się na angielskiej scenie. Coupe (naczynie płytkie, o szerokich obrzeżach, na nóżce) było, o ile wiadomo, pierwszym „oficjalnym” tego typu szkłem.

Gdzieś po połowie lat pięćdziesiątych na scenę wkracza kieliszek typu flet; w latach 80. i 90. w zasięgu wzroku nie spotykało się już typu coupe. Miłośnicy fletów twierdzili, że szkło lepiej nadaje się do przedłużania uwalniania bąbelków jako znaku podkreślającego charakter szampana.

Niektórzy koneserzy szampana wolą bardziej kieliszki w kształcie tulipana. Austriacki producent szkła Riedel wprowadził nawet nowy kieliszek do szampana w kształcie łzy – z bardziej obszerną miską, która następnie zwęża się ku górze.

Na szczęście dla miłośników coupe, klasyczne szkło w kształcie piersi przetrwało do dziś. W ciągu ostatnich kilku lat intensywnie powraca, częściowo dzięki telewizji i filmom z jego udziałem jak MAD MEN


Please follow and like us:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial