Porady

Idealna temperatura wina. Koneser musi wiedzieć…

Posted On 29 listopada, 2020 at 2:22 pm by / No Comments


Im pełniejszy smak wina, tym temperatura podania musi być wyższa!


Bardzo ważne jest podanie wina w odpowiedniej temperaturze, ponieważ określone i szlachetne składniki wina uwalniają się tylko w określonych temperaturach. Wina młode, zarówno białe, jak i czerwone, zawierają przeważnie aromaty kwiatowe i owocowe, które osiągają najlepsze właściwości w temperaturach niższych.

Wina białe


Podawane powinny być w temperaturze ok. 8-13°C. Stopień ich schłodzenia zależy od rodzaju trunku: lekkie i owocowe podawane muszą być w temperaturze niższej niż pełne i wytrawne. Słodkie powinny zostać schłodzone do temperatury odpowiadającej procentowi alkoholu, ale nie wyższej niż 12°C. Natomiast pełne białe, dojrzewające w beczkach, powinno podawać się w temperaturach wyższych, nawet 14-16°C.

Wina czerwone


Powinny zostać podane przy temperaturach nieco wyższych, ok. 14-19°C, co związane jest z obecnością garbników, które przy nadmiernym schłodzeniu dają ostry lub cierpki smak. Im wino pełniejsze, tym temperatura podania będzie wyższa. A więc lekkie czerwone wina o aromatach owocowych wymagają ok 12-14°C, te o większej zawartości garbników ok.15-17°C, natomiast rozwinięte, garbnikowe wina najlepiej smakować będą w ok 18-19°C.

Zobacz dlaczego warto dekantować wino: Czytaj dalej...
Please follow and like us:
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial